Емпатија, брига, сигурност, љубав, понос, хуманост, солидарност, речи су које обједињују Дечју фондацију Песталоци, Центар за образовне политике и Пољопривредну школу „Шуматовац“ у Алексинцу. Учешће у пројекту „Заједно ка средњој школи - Подршка деци из осетљивих група у преласку у средњу школу“ започело је 11. децембра 2019. године у Београду. Циљ пројекта је да допринесе повећању броја ученика из осетљивих група који настављају образовање  на  средњошколском  нивоу. Један од задатака је оснаживање  средњих школа  како би обезбедиле подстицајно окружење за учење и спровођење конкретних, пројектом предвиђених активности, које подстичу и мотивишу ученике и ученице из осетљивих група.

Често ученици који напусте школовање и не стекну средњошколско образовање,  виде себе у  „зачараном  кругу”  социјалне искључености и сиромаштва. Они теже налазе посао и недостају им средстава за властито издржавање, остају незапослени и велики су изгледи да ће се наћи испод границе којом се дефинише сиромаштво. Осим што умногоме утиче на живот појединца,  недостатак  образовања  има  и  негативан  утицај  на  окружење,  кроз смањење  буџетских  прихода  од  пореза  и повећања  издатака  за  збрињавање  социјално угрожених. Подржавањем виших степена образовања, повећава се социјална кохезија, смањује опште сиромаштво и подиже ниво људског капитала. Оно што је најважније, пројекат настоји да помогне деци и младима и омогући приступ квалитетном образовању, као и да ојача њихове компетенције у сфери остваривања права детета и интеркултуралних вредности и тиме допринесе праведнијем  и мирнијем свету. Пројекат подразумева спровођење три компоненте - јачање капацитета 10 основних школа за спровођење квалитетног образовања за ученике из осетљивих група у преласку у средњушколу, јачање капацитета 10 средњих школа за превенцију осипања ученика, као и јачање капацитета локалних актера да разумеју, идентификују и подрже ученике из осетљивих група у превазилажењу изазова са којима се сусрећу на свом образовном путу. Изградимо свет у коме деца могу срећно да живе, централна је порука овог пројекта.